Degustacijos tapo šiuolaikinio gyvenimo pramoga, savotiška atrakcija visai neseniai. Tai paprastas, bet labai efektyvus būdas suorganizuoti įspūdingą renginį, kuris įsimins ilgam. Kadangi daugelis žmonių įpratę fotografuoti ir filmuoti tai, ką valgo ir geria, tai gali tapti ir originaliu turiniu socialiniuose tinkluose. Kas yra ta degustacija? Kaip ji vyksta? Ko iš jos galima tikėtis? Apie viską papasakosime išsamiai šiame straipsnyje.
Degustacija kilo iš prancūziško žodžio dégustation, kuris reiškia „ragavimas“. Šis terminas išpopuliarėjo 20 amžiaus pradžioje, kai pasaulis plačiau susipažino su prancūziška virtuve. Pirmiausia, šis procesas išplito angliškai kalbančiose šalyse, ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Kanadoje, kur gyveno gausi išeivių iš Prancūzijos bendruomenė.
Pačioje Prancūzijoje šis procesas yra gana natūralus. Perkant tam tikrus produktus, pardavėjo dažnai prašoma duoti paragauti. Vėliau restoranų šefai pristatė specialius degustacijų meniu, kuriais siekta tiesiog parodyti virtuvės originalumą ir pritraukti naujų klientų.
Iš esmės yra tik dvi degustacijų rūšys. Tai maisto degustacijos ir gėrimų degustacijos. Ragauti juk galima tik tai, ką valgome ir geriame. Kitų paslaugų „degustacija“ yra vadinama kitaip. Dažniausiai tai pabandymas, o ne degustacija. Turime omenyje kvepalų, kosmetikos, tam tikrų grožio paslaugų bandymus. Degustacija yra tai, ką ragaujame, todėl šis terminas vartojamas tik apie maisto ir gėrimų ragavimą.
Maisto degustacijų gali būti labai daug, tačiau norėtume pristatyti pačias populiariausias.
Degustacijos meniu yra organizuojamas naujai atidarytuose restoranuose. Juo siekiama supažindinti to miesto lankytojus su virtuvės sugebėjimais, šefo išmone ir maisto kokybe. Degustacijos meniu apima dažniausiai 3-5 patiekalus itin nedidelėmis porcijomis. Taip pat degustacinės vakarienės metu pateikiami ir rinktiniai gėrimai. Nebūtinai degustavimui…
Restorano degustacija yra rinkodaros priemonė, kuria siekiama pritraukti lankytojus į restoraną. Dažnai tokia vakarienė turi fiksuotą kainą, pavyzdžiui, 50 eur. asmeniui. Kiti patiekalai, užsakomi ne iš degustacijos meniu yra apmokami papildomai.
Degustacijos metu patiekiami patiekalai apima pagrindines restorano meniu dalis: aperityvai, sriubos, pagrindiniai patiekalai, desertai, užkandžiai.
Mėsos patiekalų degustacijos sutraukia itin daug gurmanų ir tiesiog gero maisto gerbėjų. Mėsos produktų yra nemažai, tačiau populiariausios degustacijos yra kelios:
Saldainiai, pyragai, tortai, šokoladai – tai tikras penas tikriems gurmanams, todėl visai nenuostabu, kad jie itin tinkami bet kokiai degustacijai.
Lietuviai valgo labai mažai žuvies, nors yra jūrinė valstybė su galimybėmis žvejoti Baltijos jūroje ir Atlanto vandenyne. Dėl to žuvies patiekalų degustacijos yra sparčiai populiarėjančios ir itin mėgiamos lankytojų. Beje, jos labai skirtingos…
Nors sūris – tik vienas iš pieno produktų, tačiau neteko girdėti, kad būtų degustuojama grietinė ar pienas. Sūriai visada reikalavo daug darbo ir originalių receptų, kuriais ir nori pasidalinti degustacijas organizuojantys verslininkai.
Sūrių degustacija dažnai yra savotiškas renginys, nes tai vakarėlių užkandis, todėl neapsieinama ir be specifinių gėrimų, konditerijos gaminių, skirtų atskleisti sumuštinių ar tepamo sūrio rūšių skonių paletę.
Dažniausiai organizuojamos kietojo sūrio ir varškės sūrio degustacijos. Varškės sūriu Lietuva gali didžiuotis, nes šioje srityje turime kuo pasididžiuoti.
Ne paslaptis, kad degustacijos turi ir komercinę potekstę, todėl įvairių maisto produktų degustacijas organizuoja įvairūs ūkininkai ir maisto produktų tiekėjai. Kai maisto produktas yra gana „nuobodus“, paruošiami išskirtiniai patiekalai. Pavyzdžiui, patiekalai su smidrais arba avokadais, pievagrybiais arba paprikomis.
Įvairių prieskonių degustacija taip pat neįmanoma be jau paruoštų patiekalų.
Tiesa, pasitaiko ir pavienių produktų degustacijos. Pavyzdžiui, prieš keletą metų vyko skirtingų pomidorų rūšių degustacijos siekiant išsiaiškinti, kuris pomidoras skaniausias.
Gėrimų degustacijos. Gėrimas gėrimui nelygu. Neteko girdėti, kad būtų vykusi skirtingų pieno rūšių degustacija. O štai natūralių vaisių sulčių ir „glotnučių“ degustacijų tikrai pasitaiko. Populiariausios gėrimų degustacijos yra kelios.
Gėrimų degustacijos vyksta kiek kitaip, nei maisto. Gėrimų degustacijos metu svarbu pajausti gėrimo skonines savybes, kvapą, o ne stiprumą laipsniais. Dėl to degustacijos metu gėrimai pateikiami nedideliais kiekiais. Juos reikia pauostyti specifiniu būdu laikant taurę, tada siurbtelėti, palaikyti burnoje ir… išspjauti. Kadangi degustacijos metu patiekiami 5-8 skirtingi gėrimai, juos visus nurijus laukia gana sunkios pagirios. Išspjauti rekomenduojama net ir alų. Kad ir silpnas, bet šis gėrimas sumaišytas su kitomis rūšimis gali atnešti nemalonių pojūčių. Degustacija neskatina alkoholio vartojimo. Jos tikslas – parodyti gėrimo skonio ir kvapo savybes, pristatyti išskirtinumus ir gamybos būdus.
Degustacijos – puikus būdas pritraukti daugiau pirkėjų į gėrimų ar maisto prekių parduotuves ar lankytojų į restoranus ar specialias degustacijų ekskursijas. Tai puikus laiko praleidimo būdas, į kurį galima vykti ir vienam, ir su draugais. Išbandykite degustacijas ir jūs.
Būk pirmas palikęs komentarą!
Rašyti komentarą