Ieškote būdo, kaip pagerinti savijautą, daugiau laiko praleisti gryname ore ir stiprinti kūną be intensyvių treniruočių? Šiaurietiškas ėjimas – tai sveikatingumo praktika, leidžianti natūraliai ir efektyviai lavinti raumenis, kartu mėgaujantis maloniu pasivaikščiojimu. Šis metodas, populiarus tiek miestuose, tiek gamtoje, puikiai tinka įvairaus amžiaus žmonėms ir padeda įprastą ėjimą paversti visapusiška treniruote. Kasdienybėje šis ėjimo būdas tampa vis paklausesnis Lietuvoje dėl paprastumo ir sveikatai naudingų rezultatų – tačiau kaip šiaurietiškas ėjimas veikia, kokia jo technika ir kokią naudą jis suteikia?
Šiaurietiškas ėjimas atsirado dar 1930 metais Suomijoje. Tai buvo slidininkams skirta mankšta. Vėliau šiaurietiškas ėjimas buvo ištyrinėtas moksliškai, aprašyta visa jo nauda, pratimai. Po karo ketvirtajame ir penktajame dešimtmetyje šiaurietiškas ėjimas iš Suomijos persikėlė ir į kitas šalis – Švediją, Norvegiją, vėliau pasiekė ir Vakarų Europą – Vokietiją, Daniją. Kadangi jis buvo sukurtas Skandinavijoje, pavadinimas šiaurietiškas ėjimas (Nordic Walking) prigijo. Tiesa, tai nesenas sveikatingumo būdas, todėl su vikingais ir kita romantizuota Skandinavijos istorija nieko bendro neturi. Pirmajame dešimtmetyje šiaurietiškas ėjimas atsirado Lietuvoje – 2007 metais. Jis populiarėja iki pat šiol ir tikrai populiarės ateityje.
Šiaurietiškas ėjimas nėra atskira sporto šaka. Tai sveikatingumo skatinimo būdas, mankšta, asmeninis sportas. Šiaurietiško ėjimo entuziastai buriasi į bendruomenes, jų nevienija oficialios federacijos ar sportinės organizacijos. Su lengvosios atletikos šaka sportiniu ėjimu jis neturi nieko bendro. Tiesa, sportininkai gali treniruotis su šiaurietiško ėjimo lazdomis, tačiau tai individualus sprendimas.
Šiaurietiško ėjimo entuziastai labai rimtai žiūri į savo pomėgį vaikščioti su lazdomis, todėl kartais gali susidaryti įspūdis, kad tai rimta sporto šaka. Kadangi tai fizinė veikla su tikslu stiprinti fizines galias, tai gali būti laikoma asmeniniu sportu, kaip ir paprastas ėjimas, bėgiojimas, plaukimas, tempimo pratimai ir t.t.
Šiaurietiško ėjimo esmė – specialios lazdos, tačiau yra ir kitų sportinių veiklų ir užsiėmimų, kur naudojamos lazdos. Labiausiai žinoma šuolio į aukšti sporto šaka, kuri naudoja ilgą lazdą – kartį. Lazdelės naudojamos gimnastikoje, koviniuose menuose. Arčiausiai šiaurietiškų lazdų yra alpinizmo lazdos, kurios yra skirtos kopimui į kalnus.
Pastarosios lazdos yra skirtingos nuo šiaurietiško ėjimo, nes yra skirtos kopti į kalnus. Jos naudojamos priešais žmogų, o šiaurietiškos lazdos – už žmogaus nugaros. Dėl to skiriasi jų forma ir funkcionalumas.
Akivaizdu, kad šiaurietiško ėjimo lazdos yra naudojamos ėjimui lygia, ne kalnuota vietove. Dėl šios priežasties jos yra ypač tinkamos Lietuvoje.
Šiaurietiškas ėjimas yra gana paprastas, tačiau kai kurie elementai gali iš pirmo karto nepavykti. Tai šiek tiek treniruočių reikalaujantis užsiėmimas. Kaip eiti su lazdomis?
Pastaba: Kaip ir prieš kiekvieną rimtesnę sportinę veiklą, reikalingas apšilimas, raumenų patampymas, mostai.
Kuo šiaurietiškas ėjimas toks naudingas? Kodėl jis rekomenduojamas ir pagyvenusiems žmonėms?
Dirba 90 proc. raumenų. Vaikščiojant su lazdomis dirba net 90 procentų raumenų. Paprastai vaikštant rankų raumenys dirba mažai arba iš viso nedirba. Kai einama su šiaurietiškomis lazdomis, dirba visi rankų raumenys, taip pat nugaros raumenys. Galima priversti dirbti ir visus 100 procentų raumenų? Kaip? Šiaurietišku ėjimu mėgaukitės dviese. Taip eidami dar ir kalbėsite priversdami dirbti likusius galvos raumenis.
Pastaba: Tiek raumenų dirba plaukiant. Tai itin intensyvus sportas.
Kaip ir kiekviename sporte, taip ir šiaurietiškame ėjime, yra tam tikros taisyklės ir pratimai, kuriuos būtina išmokti ir atlikti teisingai. Priešingu atveju, efektas gali būti ne toks, kokio tikimasi. Yra nemažai skeptikų, kurie teigia, kad jiems šiaurietiškas ėjimas nepadėjo nei gerai savijautai, nei riebalų deginimui.
Šie žmonės gali būti teisūs, tačiau akivaizdu, kad kažką jie darė ne taip. Dažniausiai pasitaikančios klaidos yra lazdų laikymas. Jei lazdos laikomos neteisingai, gana greitai paskausta raumenys ir sąnariai. Sveikatingumas priklauso ir nuo kūno padėties, laikysenos. Jei žiūrima po kojomis, greitai paskausta sprando raumenys. Vaikščiojimas su šiaurietiškomis lazdomis tada virsta kančia, kurią norisi kuo greičiau pamiršti. Kad taip nenutiktų, rekomenduojama išklausyti specialius šiaurietiško ėjimo kursus.
Šiaurietiško ėjimo pamokas galima surasti internete, taip pat nusisamdyti šiaurietišką ėjimą išmanančius trenerius. Būtent mokymu ir kursais užsiima tarptautinė šiaurietiško ėjimo asociacija INWA (International Nordic Walking Association) vienijanti šiaurietiško ėjimo entuziastus ir mokytojus visame pasaulyje.
Šiaurietiško ėjimo pamokos organizuojami asmeniškai arba grupėms iki 10 ar net daugiau žmonių. Mokymai vedami ir nuotoliniu būdu.
Pamokų trukmė – 1-2 valandos. Tiek laiko pakanka, kad instruktorius išmokytų pagrindinius judesius ir pratimus.
Šiaurietiško ėjimo mokymai paprastai kainuoja 15-60 eurų. Tai tikrai nebrangus būdas išmokti šiaurietiško ėjimo, nes vien skaitant straipsnius internete ar žiūrint Youtube video, taisyklingai išmokti vaikščioti su lazdomis gali būti sudėtinga.
Mokymai vedami ir šiaurietiško ėjimo instruktoriams, norintiems pagilinti savo žinias ir tapti sertifikuotais treneriais. Juos veda patyrę specialistai, Lietuvos šiaurietiškojo ėjimo asociacijos (LŠĖA) nariai.
Sporto užsiėmimai ar žygiai dažniausiai vyksta gamtoje, todėl tai puikus būdas turiningai praleisti laiką.
Įvairūs pratimai su šiaurietiškomis lazdomis turi du svarbiausius tikslus:
Pagrindiniai pratimai yra šie:
Pastaba: Pratimų yra kur kas daugiau. Juos parodys kvalifikuotas instruktorius šiaurietiško ėjimo kursų metu.
Kad treniruotės būtų kokybiškos, reikia tinkamai sureguliuoti lazdos ilgį. Šiaurietiškos lazdos yra teleskopinės – keičiančios savo ilgį. Norint apskaičiuoti, kokio ilgio lazdų jums reikia, reiktų savo ūgį reiktų padauginti iš 0,7. Jei esate 1,70 metro, reiškia jums reikalinga bent 1,20 m lazda. Visos lazdos yra turi užkabinimo mechanizmus kas 5 cm, todėl nesunkiai galite pritaikyti jas pagal savo ūgį
Kitas metodas, kaip įsitikinti, ar lazda yra tinkama – atsistoti ir stebėti, ar alkūnė sulenkta 90 laipsnių kampu. Jei mažiau, nei 90 laipsnių kampu, ją reiktų susimažinti, nes lazda yra keliais centimetrais per ilga.
Kai lazdos ilgis aiškus, reiktų pereiti prie kitų svarbių dalykų: rankenos. Vienos šiaurietiškos lazdos turi lenktas rankenas, o kitos tiesias. Pradžiai rekomenduojamos šiek tiek lenktos rankenos, kad greičiau įprastumėte.
Visos šiaurietiškos lazdos parduodamos kartu su specialiomis pirštinėmis, prie kurių lazda tiesiog prisegama specialiu karabinu. Norėdami sustoti ir kažką paimti, tiesiog atsega ranką nuo lazdos. Pirštinė neuždengia pirštų, tik dalį delno, todėl ji netrukdo imti daiktus, naudotis telefonu.
Šiaurietiška lazda yra pritaikyta naudojimui ant minkštesnės ir kietesnės dangos. Jei einate parke ant žolės, vieškeliu ar miško keliuku, rinkitės smailųjų lazdos antgalį. Jei vaikštote sniegu, nepamirškite užsidėti ir smigimo apsaugų, kurios sustabdo smigimą į žemę arba sniegą. Jei vaikštote šaligatviu mieste ar ant plento, užsidėkite specialią guminę kojelę ant smailiojo galo. Jis sumažina triukšmą ir pagerina sukibimą su danga.
Šiaurietiškos lazdos yra pagamintos iš stiklo arba anglies pluošto ir sveria labai nedaug. Jų kaina priklauso nuo to, kokios medžiagos naudojamos, nes iš esmės visų jų mechanizmas yra toks pat.
Šiaurietiško ėjimo lazdos kainuoja 20-200 eurų. Pradžioje rekomenduojama pirkti nebrangias lazdas. Daugiau pinigų mokėti galima tada, kai išbandysite kitų gamintojų lazdas, palyginsite jų patogumą. Visos lazdos yra pakankamai tvirtos, nesvarbu, kiek jos kainuotų.
Šiaurietiško ėjimo batai yra specialiai skirti šiam sportui. Jie yra nebrangūs. Kai kurie kainuoja 15-20 eurų. Šiaurietiško ėjimo avalynė turi pasižymėti keliais svarbiais aspektais:
Pastaba: Nebūtina pirkti specializuotus batus, pakaks bet kokių turizmui ir vaikščiojimui pritaikytų batų.
Akivaizdu, kad šiaurietiškam vaikščiojimui netiks šie batai:
Pastaba: Dėvėdami batus nepamirškite vilnonių kojinių. Jos turi būti nelabai storos, bet ir ne visiškai plonos. Taip geriau sugeriamas prakaitas.
Rekomenduojama šiaurietiško ėjimo apranga yra gana plona, nevaržanti judesių. Rekomenduojama rinktis viršutinį rūbą ilgomis rankovėmis. Vasaros metu nesijaudinsite dėl saulės ir nudegimų, taip pat ir uodų. Šaltesniu metu ilgarankovė palaidinė padės nesušalti. Kad palaikytumėte kūno temperatūrą, rinkitės ploną treningą, arba džemperį.
Esant saulėtai dienai, visada dėvėkite galvos apdangalą – kepuraitę arba nedidelę skrybėlę. Svarbu, kad kepurė tvirtai laikytųsi ant galvos, jos nenuneštų vėjas. Tai gali sutrukdyti jūsų treniruotę.
Pirštinės reikalingos tik žiemą. Jos turėtų būti plonos, kad ant jų lengvai užsimautų specialios šiaurietiškų lazdų pirštinės.
Vasaros metu rekomenduojama apsivilkti aptemptas sportines kelnes – tampres, kaprius. Apkūnesniems žmonėms rekomenduojama apsivilkti specialų apatinį trikotažą, kad išvengtų pakirkšnių trynimo.
Į batus būtinai autis su kojinėmis. Kojinės turėtų būti trumpos, pusstorės, vilnonės. Taip geriau sugeriamas prakaitas, palaikomas komfortas.
Reikalingas aksesuaras – juosmens diržas arba speciali kuprinė vandens gertuvei. Taip pat ant rankos galite prisitvirtinti diržą su įmaute telefonui. Greičiausiai vaikščiodami klausysitės muzikos, tad pasirūpinkite belaidėmis ausinėmis, kurios nevaržytų judesių. Vasarą nepamirškite saulės kremo. Net jei ir dėvite gana uždarus drabužius. Per kelias valandas, praleistas saulėje, galite smarkiai nudegti odą.
Pastaba: Vaikščiojimui rinkitės saugias erdves, kur nedaug žmonių ir… keturkojų. Šunys dažnai užpuola vaikščiojančius su šiaurietiškomis lazdomis (nors nekreipia dėmesio į bėgiojančius ar vaikščiojančius žmones), bet ne iš piktos valios. Žmogus su lazda jiems galimai asocijuojasi su agresija, todėl natūralu, kad šunys ant jūsų los gindami savo šeimininkus. Jiems ir šiaip „keturkojis“ žmogus atrodo gana keistai, tad nenustebkite jei šuo jūsų išsigąs.
Šiaurietiškas ėjimas – puikus laiko praleidimo būdas. Svarbiausia – tinkama nuotaika, protingai pasirinktas maršrutas ir taisyklingas ėjimas. Tos 30-60 minučių su lazdomis pralekia itin greitai, o nauda – milžiniška. Tai ne tik sudegintos kalorijos, bet ir pabuvimas gryname ore, kurio miesto žmonėms itin trūksta. Jei norite išbandyti šiaurietišką ėjimą, išklausykite įvadinius kursus, įsigykite lazdas ir pirmyn!
Būk pirmas palikęs komentarą!
Rašyti komentarą